Eroin Bağımlılığında Çip Tedavisi Nedir


MADDE VE UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI

ÇİP(NALTREXONE İMPLANT) TEDAVİSİ

Bağımlılık Hakkında: Eroin bağımlılığı dünyadaki en yıkıcı ve zahmetli bağımlılıklardan biridir ve eroin rehabilitasyonu ömür boyu sürebilir. Haşhaştan üretilen eroin, morfinin yarı sentetik bir türüdür. Bunun, üretilenler arasında en bağımlılık yapıcı maddelerden biri olduğu tahmin ediliyor. Bu ironiktir çünkü eroin ilk kez pazara sunulduğunda, morfinden daha güvenli olduğu düşünülürdü ve morfin bağımlılığı tedavisinde kullanılırdı. Şu an eroinin belki de en bağımlılık yaratıcı madde olduğu, eroin bağımlılığı tedavisinin çok zor ve eroin arzusunun çok inatçı olduğunu biliyoruz.

Kullanım şekli: Eroin oral, duman ya da enjeksiyon yoluyla alınabilirken, damardan enjeksiyonla hızlı bir şekilde alındığında kullanıcılara en güçlü (ve bağımlılık yaratıcı) deneyimi vermesidir. Ayrıca enjeksiyon, damarlarda doğrudan hasar ve doz aşımı riski de yükseltir. Oral dozda birkaç gram doz hatası çok anlamlı olmazken aynı hatanın damardan kullanımda yapılması ölümcül olabilir. Ayrıca ağızdan alındığında bir miktar korunma sağlanır çünkü eroin tüm vücuda ulaşmadan önce karaciğerden (karaciğer metabolizmasından) geçer. Ama eroin duman ya da enjeksiyon yoluyla alındığında bu gerçekleşmez.

Tedavisi

Beynimize bir maddenin etki edebilmesi için bir noktaya bağlanması gerekir, bağlantı noktasına tıbbi terimle "reseptör" denilmektedir. Madde, beynimizde opiyat reseptörüne bağlanarak etkisini göstermektedir. Pellet (kullanıcıların tabiri ile "ÇİP") , maddenin bağlandığı bu reseptöre bağlanarak maddenin etki göstermesini engeller. Böylece kişi maddenin etkisi altına girmez. Pellet (ÇİP) maddenin ve diğer opiyatların (modin, kodein, petidin, metadon) etkiler-ini yok eder. Pellet (ÇİP) etkili bir ilaç ancak ağız yoluyla ilacın düzenli al ınmadığında uyumsuzluk, ilacı bırakma ve dolayısıyla tekrar madde kullanmaya başlama olasılığı çok yüksektir. Bu sebepten dolayı ağızdan alınan tablet şeklindeki formuna alternatifler üretilmiştir. Cilt altına ufak bir operasyonla takılan Pellet (ÇİP) ve her gün kana karışarak eriyen pellet formları bulunmaktadır. Pelletlerin 60 günlük etki eden dozları bulunmaktadır. Bu sürede madde kullanamam-akta ve/veya kullansa bile haz duygusu yaşayamamaktadır.